Vinkovačke jeseni - Hrvatski ponos i tradicija

Vinkovačke jeseni se održavaju svake godine u mjesecu rujnu koji je ujedno i početak jeseni, po kojoj je i ovaj festival dobio ime. Razlog za osnivanje ovoga festivala je taj što je jesen godišnje doba koje Slavonce za njihov mukotrpan rad najviše nagradi. Ovaj festival je ubrzo počeo povezivati sve one koji su ljubitelji kulturne baštine, narječja i starih običaja.

Vinkovčani često znaju govoriti: „Tko jednom doživi ugođaj Vinkovačkih jeseni, nemoguće mu je ne vratiti se!” I zaista, teško je othrvati se čarima kojima vas tih desetak jesenskih dana Vinkovčani kao neumorni domaćini zaskaču sa svih strana.

U svečanom mimohodu koji traje dva dana i najposjećeniji je dio Vinkovačkih jeseni KUD-ovi hodaju ulicama Vinkovaca te se predstavljaju na glavnoj bini, a ove godine kao nikada do sada mogla se čuti ganga koju su pjevali iz KUD-a Sv. Kata iz Gruda, rera, ojkalica, te su pozdravljeni burnim pljeskom nošen pjesmom i plesom.

Vinkovačke jeseni smotra je folklora koja ne njeguje samo slavonsku tradiciju već i običaje iz svih krajeva Hrvatske ne bi li na taj način obilježava doba godine kada priroda nagrađuje naš cjelogodišnji rad.
Jeseni su prvi put organizirane 1966. godine, te su postale jedan od najpoznatijih festivala kulturne baštine.

Na 47. svečanom mimohodu Vinkovački jeseni nastupili su:    1. KUD “Zrinski”- Tordinci
    2. KUD “Šokadija”- Lipovac
    3. KUD “Sv. Ilija”- Kljaci
    4. KUD “Slavko Janković”- Rokovci – Andrijaševci
    5. HGD “Sv. Cecilija”- Korčula
    6. KUD “Ivan Domac”- Privlaka
    7. KUD “Sloga”- Satnica Đakovačka
    8. KUD “Martinčani”- Martinska Ves
    9. KUD “Ogranak seljačke sloge”- Drenovci
    10. KŠD “Rakitno”- Rakitno
    11. KUD “Sloga”- Bapska
    12. KUD pri DVD "Nijemci"
    13. KUD “Pleter”- Dugopolje
    14. KUD “Slavko Janković”- Šiškovci
    15. KUD “Antun Klasinc”- Lasinja
    16. KUD “Dukati”- Svinjarevci
    17. KUD “Matija Gubec”- Slavonski Kobaš
    18. KUD “Lela i Vladimir Matanović”- Antin
    19. KUD “Rapski tanac”- Rab
    20. KUD “Tomislav”- Cerna
    21. KUD “Nova zora”- Donja Lomnica
    22. KUD “Zvonko Ban”- Jarmina
    23. KUD “Seljačka sloga”- Bogdanovci
    24. KUD “Seljačka sloga”- Gradište
    25. KUD “Klaruš”- Maruševec
    26. KUD “Matija Gubec”- Ilača
    27. KUD “Požega”- Požega
    28. KUD “Filipovčice”- Komletinci
    29. KUD “Slavonija”- Soljani
    30. KUD “Jedinstvo”- Split
    31. KUD “Branimir”- Bošnjaci
    32. KUD “Šokadija”- Strizivojna
    33. KUD “Grančica”- Đeletovci
    34. KUU “Seljačka sloga”- Nedelišće
    35. KUD “Sloga”- Retkovci
    36. FD “Otočac”- Otočac
    37. KUD “Spačva”- Donje Novo Selo
    38. IFG “Sloga”- Guča Gora
    39. KUD “Mladost”- Vođinci
    40. HKPD “Matija Gubec”- Tavankut
    41. KUD “Seljačka sloga”- Ivankovo
    42. KUD “Julije Benešić”- Ilok
    43. KUD “Jankovci”- Stari Jankovci
    44. KUD “Josip Kozarac”- Posavski Podgajci
    45. KUD “Seljačka sloga”- Špišić Bukovica
    46. KUD “Mladost”- Tompojevci
    47. HKUD “Sv. Kata”- Grude
    48. KUD “Šokadija”- Stari Mikanovci
    49. VU “Kumpanija”- Pupnat
    50. KUD “Mijat Stojanović”- Babina Greda
    51. KUD “Drežnik”- Drežnik
    52. KUD “Kamanje”- Kamanje
    53. KUD “Kolo“- Vukovar
    54. KD “Sveta Nedelja”- Sveta Nedelja
    55. KUD “Antun Gustav Matoš”- Tovarnik
    56. FS udruge “Điran”- Ugljan
    57. KUD “Samica“- Novi Jankovci
    58. KUD “Dinara“- Kijevo
    59. KUD „Ivan Goran Kovačić“- Ivankovo
    60. HKUD “Ivan”- Grab
    61. KUD “Đenka”- Đurići
    62. KUD “Josip Lovretić”- Otok
    63. KUD “Prugovac”- Prugovac
    64. KUD “Matija Gubec”- Sotin
    65. HSKPD “Seljačka sloga”- Nuštar
    66. KUD “Veliko Trojstvo”- Veliko Trojstvo
    67. KUD “Slavko Mađer”- Cerić
    68. KUD “Repušnica”- Repušnica
    69. KC “Klasje”- Privlaka
    70. Kumpanija "Kosirići"- Tinjan
    71. KUD “Šiška”- Šiškovci
    72. KUD “Ivan Goran Kovačić”- Lovas
    73. KUD “Desinec”- Desinec
    74. KUD “Posavac”- Vrbanja
    75. KUU „Mosor“- Gata
    76. HGKD “Dunav”- Vukovar
    77. FS udruge “Šokačka grana”- Osijek
    78. KUD “Bosut”- Podgrađe
    79. KUD “Marko Markota”- Rogotin
    80. KUD “Graničari”- Gunja
    81. KUD "Seljačka sloga" - Slakovci  
 

Rubrika: