Baština

Sv. Jeronim

Sprema li se tko za 30. rujna – dan Svetoga Jere?

Tko je taj Jere-Jeronim-Jerolim-Jerko?

Zakaj v' Harvatskoj tuliki broj xupa, crikava, uspomena, narodnih prḭdaja, svetojerolimjanski Zavod v'Rimu,...?

Zakaj se unatoč vsemu ne nalazi naš Harvat – Sveti Jere na Popisu svetaca i blaxenika pri Harvatskoj biskupskoj konferenciji (HBK), doklenn okrḭće glavom većina biskupa ne htijuć razpravit ovu temu ? Pokaxe li im se iz Biblioteca Apostolica Vatikana stara VATIKANSKA SLIKA Svetoga Jeronima z' Harvatskim Pismom (glagolska Jerolimica, „Glagolica“) ponad Jerine glave - pokvari im se (biskupima) ne samo taj dan, nego cḭlih mḭsec dana.

Priznaje Vatikan Svetoga Jeru za osmislitelja Harvatskoga Pisma, nu izgleda ne i Harvatski biskupi tkojima je draxi izgleda - „ćirilometodizam“?

Unatoč mojima pokušajima – ne uspḭh saznat tḭkom tri lḭtnice koji je mogući razlog tima odgovornima za okrḭtat glavom od Svetoga Jere. Naziren prḭma tragovima kako se radi oko karađić-daničićeve „Biblije“ za jugoslavene tj. Serbijance koja je još uvḭk v' uporabi v' Harvatskoj, barem svojim „rečnikom“ – npr. rḭč UTROBA iz molitve Zdravo Marijo.

Rubrika: 

U organizaciji udruge ‘Pokrenimo Tijaricu’ sinoć je, po dvanaesti put za redom, održana manifestacija ‘Dani komina, pure i bronzina’.

Na ovoj jedinstvenoj kulturno-gastronomskoj manifestaciji i ovoga puta posjetitelji su mogli uživo vidjeti pripremanje starih i zaboravljenih jela na kominu i uz njega: kruha ispod peke, uštipaka, raštike, pure, juhe od pivca, spravljanje masla na starinski način, pečenje kukuruznog kruha tzv. kukuruze i drugih zaboravljenih delicija. Iako su pripremljene velike količine delicija, ubrzo su nestale s pladnjeva, jer su svi posjetitelji željeli kušati pripremljena jela.

Simboličnim paljenjem vatre na kominu, uz predsjednicu Organizacijskog odbora Anu Bravić 12. Dane komina, pure i bronzina otvorili su baka Iva i njen unuk Ante Voloder te mala Leona Omrčen.

Zagreb, 17. srpnja 2015. – Hrvatska pošta pustit će u optjecaj 27. srpnja seriju maraka Hrvatska nematerijalna kulturna baština. Motivi su serije Sinjska alka, kastavski zvončari, bećarac i klapsko pjevanje. Svi ovi motivi uvršteni su na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Autor je maraka Orsat Franković, dizajner iz Zagreba. Mario Romulić autor je fotografija bećarca i zvončara, Ivo Pervan Sinjske alke, a fotografija klapskog pjevanja potječe iz arhive festivala Aklapela. Marke su izdane u arčićima od osam maraka te u zajedničkom arčiću od četiri marke i pet privjesaka. Nominalna vrijednost maraka je 3,10 kuna. Naklada maraka iznosi 100 000 primjeraka po motivu, a naklada arčića je 15 000 primjeraka. Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC), a žig prvog dana bit će u uporabi 27. i 28. srpnja u Poštanskom uredu 10101 Zagreb, Jurišićeva 13. Sva izdanja maraka mogu se kupiti i u internetskoj trgovini Hrvatske pošte na adresi www.epostshop.hr.
 

Po samom samaru brda vodi Križni put
Sat i po hoda (to mi je posebno drago)
Kod velike gomile iznad Ljubičića
Križ počiva i narod se moli
Nama djeci se žuri pa trčimo naprijed
Hotimice gazimo drače bosi
I nitko neće reći boli
Jer svi mi vjerujemo materi
Na ovaj dan rana se neće pozlediti

Marko Bitanga

(Stavio na uvid: Štovatelj i promicatelj poezija Marka Bitange, Prof.dr.sc. Branko Marinović)

Ovogodišnji korizmeni pastirski pohod župama Imotske krajine biskup splitsko-makarski Marin Barišić započeo je u župama Cista Velika i Dobranje. U nedjelju je predvodio misu u našoj crkvi. Nakon mise vjernici su mu predali prigodne poklone među kojima su bili odljevi stećka s nekropole Crljivica i tlocrta arheološkog lokaliteta Crkvine.

Rubrika: 

Stranice